تبلیغات
شهدادگشت

شهدادگشت
سفرنامه ، خاطرات 
پایگاه اسلامی-شیعی رشدRoshd Islmic Shia Website

باسمه تعالی

" آخرین ساعات برترین بانو(1)"

گویا همین دیروز بود که پدر در بستر رحلت او را به طور خصوصی طلبید و در گوشش زمزمه‌هایی کرد. سخنانی که او را برای ناسپاسی‌ها و تلاطم‌های آینده آماده می‌کرد. سخنانی که حاکی از ملحق شدن سریع او به پدر بود و توانست نقش لبخند را برای لحظاتی کوتاه بر چهره ی اشک آلود و غمبار دختر تصویر کند.

اکنون قریب به سه ماه از رحلت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) می‌گذرد. فاطمه (علیها السلام) نیز که از یک سو داغ جانکاه فقدان پدر را بر دل داشته و از سوی دیگر در دریای فتنه‌های برخواسته از سقیفه، مواجه با امواج سهمگین و طوفان‌های بیرحمی بوده است، اکنون مدت‌ها است که مانند یک کشتی پهلو گرفته، همنشین بستر است و شمع عمرش آخرین فروغ‌های خود را به فضای خانه می‌بخشد.

آن روز به اسماء -خدمتکار خود- فرمود: برایم آبى آماده كن تا با آن غسل كنم! اسماء آب را آورد. حضرت غسل كرد و سپس فرمود: جامه‏هاى جدیدم را به من بده! سپس آنها را پوشید و فرمود تا بسترش را در وسط اتاق بگستراند. بعد به طرف راستش رو به قبله خوابید و دست راست را زیر صورتش گذاشت. آنگاه فرمود: مرا به خود واگذار و از اینجا بیرون برو! مى‏خواهم با پروردگارم مناجات كنم. آنگاه بعد از مدتی مرا بخوان! اگر پاسخ تو را دادم كه هیچ؛ اما اگر جوابى ندادم بدان كه من به سوى پروردگار خود رفته‏ام.

اسماء مى‏گوید: از اتاق بیرون رفتم و صداى مناجات آن حضرت را مى‏شنیدم. مدتی گذشت تا آنکه اسماء آن حضرت را صدا زد؛ اما جوابى نشنید. صدا زد: اى دختر محمّد مصطفى! اى دختر بهترین كسى كه بر روى ریگ‌هاى زمین پاى گذارده! اى دختر كسى كه به پروردگارش به فاصله دو تیر كمان و یا كمتر نزدیك شد! ... امّا پاسخی نیامد. داخل آمد و چون جامه را از روى صورت حضرت برداشت، مشاهده كرد كه آن بانو از دنیا رخت بربسته است...

آنگاه خود را به روى حضرت انداخت و در حالى كه ایشان را مى‏بوسید، گفت: اى فاطمه! آن هنگام كه نزد پدرت رسول خدا رفتى، سلام اسماء بنت عمیس را به آن حضرت برسان!

پس از آن اسماء از خانه بیرون آمد. حسنین (علیهما السّلام) به او رسیده گفتند: مادر ما كجاست؟ وى نتوانست سخنی بگوید. آنان وارد اتاق شده دیدند مادر دراز كشیده است. حسین (علیه السّلام) حضرت را تكان داد، دید از دنیا رفته است. پس حسن (علیه السلام) را خطاب قرار داد : اى برادر! خداوند تو را در مصیبت مادر پاداش دهد!

حسن (علیه السّلام) خود را بر روى مادر انداخته گاهى مى‏بوسید و مى‏گفت: اى مادر! با من سخن بگو پیش از آنكه روح از بدنم جدا شود! حسین (علیه السّلام) جلو آمده پاهاى مادر را مى‏بوسید و مى‏گفت: اى مادر! من پسرت حسینم! پیش از آنكه قلبم پاره پاره شود و بمیرم، با من صحبت كن!

اسماء ماتم زده به آنها گفت: اى فرزندان رسول خدا! بروید نزد پدرتان على (علیه السّلام) و او را از مرگ مادرتان آگاه كنید! آن دو از منزل بیرون رفته صدا مى‏زدند: یا محمّداه! یا احمداه! امروز كه مادرمان از دنیا رفت، رحلت تو تجدید شد. بعد به مسجد رفته امیرالمؤمنین (علیه السّلام) را خبردار كردند.

اطرافیان دیدند که وقتی خبر به امیرالمؤمنین (علیه السلام) رسید، آن جناب از شدت مصیبت و اندوه، از هوش رفت. مدتی بعد که امام را به هوش آوردند، آمد و بر سر جسم بی جان آن بانو حاضر شد. آنگاه اینچنین گفت: اى دختر محمّد (صلی الله علیه و آله)! پس از تو دیگر از چه كسى دلدارى بجوییم!؟ من همیشه به وسیله ی تو آرام مى‏شدم! بعد از تو دیگر چه‏ كسى مایه ی تسکین و تسلیت من خواهد شد!؟

آن حضرت پس از دفن همسر خود، چند کلمه‏ای هم با رسول خدا (صلی الله علیه و اله) سخن گفته که از شدت مظلومیت و ستم وارده به آن بانوی مظلوم حکایت دارد: "ای رسول خدا! امانتی که به من سپرده بودی برگردانده شد و سپرده بازپس گرفته شد ... و به زودی دخترت تو را آگاه خواهد ساخت که امت تو چگونه در ستمکاری بر او اجتماع کردند. از او سؤال کن و احوال ما را بپرس که هنوز روزگار سپری نشده و نام تو فراموش نگشته است ..."(2)

آری! یگانه دختر رسول الله (صلی الله علیه و آله)، بانوی نمونه اسلام و سرور زنان عالمیان، اندکی پس از پدر خود در حالی که تنها 18 بهار از عمر شریفش می گذشت، با انبوهی از جراحات جسمی و روحی که از جانب پایه‌گذاران سقیفه دریافت کرده بود، خانه ی علی (علیه السلام) را بدرود گفت و به پدر بزرگوار خویش ملحق شد.

السلام علی السیّدة الجلیلة ذات الأحزان الطویلة فی المدّة القلیلة(3)

 

 (برگرفته از کتاب "فاطمه الزهرا بهجة قلب المصطفی (صلّى اللّه علیه و آله و سلّم) "، تألیف احمد رحمانی همدانی؛ با اضافات)

سایت رشد، فرا رسیدن سالروز شهادت

مادر دو ریحانه ی نبی (علیهما السلام) و آخرین رکن زندگی علی (علیه السلام)

حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

را به همه مسلمانان جهان به ویژه شما دوست گرامی تسلیت می‌گوید.

پایگاه اسلامی شیعی رشد


پاورقی‌ها:

1-  عبارت "سیدة نساء العالمین" به معنی سرور زنان عالمیان، عنوان زیبنده‏ای است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) بارها آن را به طور اختصاصی درباره دختر خویش فاطمه ی زهرا (علیها السلام) به کار برده است. این سخن نبوی را می‏توان در بسیاری از منابع اهل سنت (از جمله: المستدرک علی الصحیحین حاکم، ج3، ص170؛ کنز العمّال، ج12، ص110، ح34232؛ أسد الغابة، ج3، ص 397 و ...) و نیز منابع متعدد شیعی (از قبیل: امالی شیخ صدوق، ص113؛ مناقب ابن شهر آشوب، ج3، ص360؛ دلائل الإمامة، ص149 و ...) مشاهده کرد.

2- "یا رسول الله!... قد استرجعت الودیعة و أخذت الرهینة و أخلست الزهراء... و ستنبئک ابنتک بتضافر أمتک علی هضمها فأحفها السؤال و استخبرها الحال..." (شیعه: کافی، ج1، ص459؛ مرآة العقول، ج5، ص326؛ اهل سنت: تفسیر الشعراوی، ج19، ص11831، با اندکی اختلاف)

3- زاد المعاد، صفحه 400 (با اندکی اختلاف)


.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ سفرنامه ی من است:
سفر به دل من...به گذشته ی من....به آینده ی من.....به دنیای خیال من و به زندگی روزمره ی من و خاطرات سفرهای کوتاه و بلندم به جاهای مختلف.
تمام عکس ها با برچسب شهدادگشت کار خودم و پسری و دختری است.و گاها همسری.
نوشته های قبلی منو می تونید در وب شهدادگشت "بلاگفا" بخونید...http://shahdadgasht.blogfa.com
یک سر بزنید ضرر نداره.
البته به مرور بعضی از نوشته هامو مثل سفرنامه ,روزنوشت های خونه باغ و دل نوشته هامو به اینجا منتقل می کنم.
نویسندگان
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
Logo Code>

شهدادگشت

سوره قرآن

چشم به راه شماییم...

عصر ظهور

عصر ظهور

طرح بیعت منتظران با امام زمان (ع)

a href="http://reza-tavakolfard.blogfa.com/" target="_blank">به نام خدا ، به یاد خدا ، برای خدا کلیک کنید"> وصیت شهدا