تبلیغات
شهدادگشت

شهدادگشت
سفرنامه ، خاطرات 
پایگاه اسلامی-شیعی رشدRoshd Islmic Shia Website

باسمه تعالی

قهرمان پیامبران


 

"به یقین، خدا بر مؤمنان منت نهاد [كه‏] پیامبرى از خودشان در میان آنان برانگیخت، تا آیات خود را بر ایشان بخواند و پاكشان گرداند و كتاب و حكمت به آنان بیاموزد، قطعاً پیش از آن در گمراهى آشكارى بودند.(1)

شناخت سیره زندگانی حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) و مكتب ایشان برای جامعه بزرگ اسلامی و بلكه جوامع انسانی، آموزنده‌ترین و سازنده‌ترین درس بشریت است و اگر شأن انبیاء و پیغمبران اجازه دهد که آنان را به لقب قهرمانان بخوانیم، باید رسول گرامی اسلام را چنانچه توماس کارلایل مورّخ شهیر انگلیسی در بین تمام پیغمبران، یگانه قهرمان خوانده، در همه‌ی عظمت‌ها، قهرمانی بی‌نظیر بخوانیم. حتّی بیگانگان و خاورشناسان هم در مقابل عظمت‌های وجود پیغمبر ناچار به اعتراف شده‌اند. کارلایل در كتابی که به نام قهرمانان(2) منتشر شده است، از هر گروهی، قهرمان آن گروه، یعنی كسی كه در آن دسته موفّق بوده است را نام می‌برد. او در کتاب خود جایی که به قهرمان پیغمبران می رسد، در آنجا نه حضرت موسی (علیه السلام) و نه حضرت عیسی (علیه السلام)، و نه حضرت ابراهیم (علیه السلام) را نام می‌برد، بلكه می‌گوید: "قهرمان در نبوت و پیغمبری، محمد ]صلی الله علیه و آله و سلم[ است."

اگر به عنوان نمونه بخواهیم اشاره کنیم، یکی از عظمت‌هایی كه پیامبر، قهرمان بی‌نظیر آن است، عظمت در اصلاحات بنیادی اجتماعی می‌باشد. در تاریخ رهبران انقلابات بزرگ، احدی نیست كه مانند رسول گرامی اسلام  (صلی الله علیه و آله و سلم) در مدّتی كوتاه، انقلاب فكری و عملی بی‌نظیر به وجود آورده باشد. ایشان در شرایطی در زمان بعثتشان موظف به ابلاغ رسالت الهی خویش به مردم گشتند که جزیرة العرب را اوضاع نابسامان اجتماعی فراگرفته بود و در چنین شرایطی واضح بود که رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) پس از ابلاغ دعوت خویش نه تنها مورد تکذیب و تهمت‌های ناروا و آزار و اذیت مشرکین قرار می‌گرفت، بلکه معاندان در مسیر رسیدن پیام پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) به سایر مردم موانع بسیاری را ایجاد خواهند نمود. اما توقف خونریزی‌های قبیله‌ای، زنده به گور کردن دختران و قربانی کردن انسان‌ها و ... آن هم در مدت زمانی کوتاه، نمونه‌ای از موفقیت‌های وسیع اجتماعی پیامبر مکرم اسلام است و شرح عظمت پیغمبر عزیز اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) در اصلاحات بنیادی اجتماعی بسیار طولانی است.

از عظمت های دیگر این یگانه قهرمان جهان، عظمت در بی‌اعتنایی به دنیا بود. پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) در اعتنا نداشتن به مظاهر دنیوی، نمونه و سرآمد تمام زهّاد بود. از نشانه‌های زهد آن حضرت این بود كه در آن وقتی كه در اوج عظمت ظاهری و قدرت مادی قرار گرفته بود با دست خود کفش‌های خود را می‌دوخت و لباس خود را وصله می‌كرد و از تجمّلات دنیا پرهیز داشت و اگر زیوری از زیورهای دنیا را در خانه می‌دید، می‌فرمود: «آن را از نظر من پنهان كنید؛ مبادا كه به دیدنش مشغول شوم و به یاد دنیا افتم.»(3)

آری او قهرمان یگانه همه عظمت‌ها بود؛ چه خوب گفته است آن دانشمند مسیحی كه:

«من مسیـحی هستم و محمّد را تجلیل می‌كنم و او را سرآغاز كتاب علوّ و بلندی مقام می‌دانم.» (4)

(برگرفته از نوشتار "بعثت عظمت ها" از آیت الله العظمی صافی گلپایگانی(با تغییرات و اضافات جزئی)

پایگاه اسلامی ـ شیعی رشد


پاورقی ها:

1. سوره ی آل عمران ، آیه ی 164 "لقَدْ مَنَّ اللّهُ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ إِذْ بَعَثَ فِیهِمْ رَسُولاً مِنْ أَنْفُسِهِمْ یتْلُوا عَلَیهِمْ آیاتِهِ وَ یزَكِّیهِمْ وَ یعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَ الْحِكْمَةَ وَ إِنْ كَانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِی ضَلاَلٍ مُبِینٍ"

2. On Heroes, Hero-Worship, and The Heroic in History

3.  نهج البلاغه، خطبه 160.

4. شعر قبس من الصحراء ، عبدالله یوركی حلاق

.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ سفرنامه ی من است:
سفر به دل من...به گذشته ی من....به آینده ی من.....به دنیای خیال من و به زندگی روزمره ی من و خاطرات سفرهای کوتاه و بلندم به جاهای مختلف.
تمام عکس ها با برچسب شهدادگشت کار خودم و پسری و دختری است.و گاها همسری.
نوشته های قبلی منو می تونید در وب شهدادگشت "بلاگفا" بخونید...http://shahdadgasht.blogfa.com
یک سر بزنید ضرر نداره.
البته به مرور بعضی از نوشته هامو مثل سفرنامه ,روزنوشت های خونه باغ و دل نوشته هامو به اینجا منتقل می کنم.
نویسندگان
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
Logo Code>

شهدادگشت

سوره قرآن

چشم به راه شماییم...

عصر ظهور

عصر ظهور

طرح بیعت منتظران با امام زمان (ع)

a href="http://reza-tavakolfard.blogfa.com/" target="_blank">به نام خدا ، به یاد خدا ، برای خدا کلیک کنید"> وصیت شهدا