تبلیغات
شهدادگشت

شهدادگشت
سفرنامه ، خاطرات 
پایگاه اسلامی-شیعی رشدRoshd Islmic Shia Website

باسمه تعالی

"توحید مفضّل"

مُفَضّل، از یاران امام صادق (علیه السلام)، مى‏گوید:

روزى هنگام غروب در مسجد النبی نشسته بودم و در عظمت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و آنچه خداوند از شرف و فضیلت به آن حضرت عطا كرده است، مى‏اندیشیدم. در این فكر بودم كه ناگاه ابن ابى العوجاء (از ملحدان و منکرین خدا و معاد) وارد شد و در جایى كه من سخن او را مى‏شنیدم نشست.

پس از آن یكى از دوستانش رسید و نزدیك او نشست. این دو مطالبى درباره پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) بیان داشتند. آنگاه ابن ابى العوجاء گفت: "نام محمد را، كه عقل من در آن حیران است و فكر من در كار او درمانده است، واگذار و در اصلى كه محمد آورده است سخن بگو."

 در این هنگام سخن از آفریدگار جهان به میان آمد و آنها منکر وجود خداوند شدند.

مفضّل مى‏گوید: "چون سخنان واهى آن دورمانده از رحمت خدا را شنیدم، از شدت خشم نتوانستم خوددارى كنم و گفتم: "اى دشمن خدا! کافر شدى و پروردگار را كه تو را به بهترین شکل آفریده و به این حد رسانده است، انكار كردى؟! اگر در خود اندیشه كنى و به عقل خود مراجعه کنی، دلائل پروردگار را در وجود خود خواهى یافت و خواهى دید كه شواهد وجود خدا و قدرت او و نشان علم و حكمتش در تو آشكار و روشن است".

ابن ابى العوجاء گفت: "اى مرد، اگر تو از متکلمان و مباحثه‌گران هستی، با تو به روش آنان سخن بگویم؛ اگر ما را محكوم ساختى ما از تو پیروى مى‏كنیم، و اگر از آنان نیستى سخن گفتن با تو فایده‌ای ندارد. اما اگر از یاران جعفر بن محمد صادق ]علیهم السلام[ هستى، او خود با ما چنین سخن نمى‏گوید و این گونه با ما مناظره نمى‏كند. او بیش از آنچه تو از ما شنیدى بارها شنیده است، ولى دشنام نداده و در بحث بین ما و او، از حد ادب خارج نمی‌شود. او آرام، بردبار و خردمند است و هرگز خشم بر او چیره نمى‏شود. او سخنان و دلایل ما را مى‏شنود تا آن كه هر چه در دل داریم بر زبان مى‏آوریم و گمان مى‏كنیم بر او پیروز شده‏ایم. آنگاه با كمترین سخن دلایل ما را باطل مى‏سازد و با كوتاه‌ترین كلام، حجت را بر ما تمام مى‏كند؛ چنانكه نمى‏توانیم پاسخ دهیم. اینك اگر تو از پیروان او هستى، چنان كه شایسته اوست با ما سخن بگو."

مفضل مى‏گوید: "من اندوهناك از مسجد بیرون آمدم و در حالى كه در باب ابتلاى اسلام و مسلمانان به كفر این کافران و شبهات آنان در انكار خدا فكر مى‏كردم، به حضور سرورم امام صادق (علیه السلام) رسیدم. امام چون مرا ناراحت و اندوهگین دید، پرسید: "مفضل چه شده است؟"

من سخنان آن کافران را به عرض امام رساندم. امام فرمود: "براى تو از حكمت آفریدگار در آفرینش جهان و حیوانات و درندگان و حشرات و مرغان و هر جاندارى از انسان و چهارپایان و گیاهان و درختان میوه‌دار و بى‌میوه و گیاهان خوردنى و غیرخوردنى بیان خواهم كرد، چنانكه عبرت‌گیرندگان از آن عبرت گیرند و بر معرفت مؤمنان افزوده شود و ملحدان و كافران در آن حیران بمانند."

به دنبال این فرمایشِ امام صادق (علیه السلام)، مفضل چهار روز پیاپى به محضر امام رسید. حضرت بیاناتى پیرامون آفرینش انسان از آغاز خلقت و نیروهاى ظاهرى و باطنى و صفات فطرى وى و نیز درباره خلقت اعضا و جوارح انسان و آفرینش انواع حیوانات و نیز آفرینش آسمان و زمین و فلسفه آفرینش و مباحث دیگر ایراد و املا فرمود و مفضّل نوشت و کتابی تحت عنوان توحید مفضّل(1) به وجود آمد.(2)

کتاب توحید مفضل از چهار بخش تشکیل شده که در هر یک، بخشی از حکمت های نظام خلقت بیان گردیده است. بخش اول اشاره به ابدی و ازلی بودن خداوند و مباحثی چون دلالت نظم موجود در عالم بر آفریننده‌ای حکیم و نیز بیان برخی حکمت‌های موجود در آفرینش انسان و اعضا و جوارح او می‌پردازد. بخش دوم برخی اسرار خلقت جانوران زمینی و دریایی را بیان می‌کند. در بخش سوم برخی اسرار و حکمت کائنات و آفرینش آسمان و زمین و عوارض طبیعی سخن می‌رود. بخش چهارم به بیان حکمت مصائب و سختی‌ها و نیز مرگ و فنا اختصاص دارد.

باشد که با مطالعه و مراجعه به این کتاب شریف از دریای بی‌انتهای علوم الهی که از زبان گویای ائمه اطهار (علیهم السلام) به ما رسیده، بهره‌مند گردیم.

 (بر گرفته از کتاب: سیره­ی پیشوایان، تالیف: استاد مهدی پیشوایی (با تلخیص و اضافات))

پایگاه اسلامی شیعی رشد


 پاورقی ها:

1ـ کتاب توحید مفضل بارها به صورت مستقل چاپ و توسط مرحوم علامه مجلسی به فارسی ترجمه گردیده است. همچنین ایشان در کتاب بحارالانوار، جلد 3، صفحه 57 تا 151 متن حدیث به همراه سند آن را ذکر کرده است. برای دریافت متن فارسی کتاب توحید مفضل اینجا را کلیک بفرمایید.

2ـ مفضل بن عمر کوفی این ماجرا را در مقدمه رساله­ توحید مفضل (صفحه 29) بیان می‌کند..: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ سفرنامه ی من است:
سفر به دل من...به گذشته ی من....به آینده ی من.....به دنیای خیال من و به زندگی روزمره ی من و خاطرات سفرهای کوتاه و بلندم به جاهای مختلف.
تمام عکس ها با برچسب شهدادگشت کار خودم و پسری و دختری است.و گاها همسری.
نوشته های قبلی منو می تونید در وب شهدادگشت "بلاگفا" بخونید...http://shahdadgasht.blogfa.com
یک سر بزنید ضرر نداره.
البته به مرور بعضی از نوشته هامو مثل سفرنامه ,روزنوشت های خونه باغ و دل نوشته هامو به اینجا منتقل می کنم.
نویسندگان
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
Logo Code>

شهدادگشت

سوره قرآن

چشم به راه شماییم...

عصر ظهور

عصر ظهور

طرح بیعت منتظران با امام زمان (ع)

a href="http://reza-tavakolfard.blogfa.com/" target="_blank">به نام خدا ، به یاد خدا ، برای خدا کلیک کنید"> وصیت شهدا