تبلیغات
شهدادگشت

شهدادگشت
سفرنامه ، خاطرات 
پایگاه اسلامی-شیعی رشدRoshd Islmic Shia Website

باسمه تعالی

 

"پیشوای سخاوتمند"

یكی از صفات امام عسکری (علیه‌السلام) در طول زندگانی 29 ساله‌شان، رسیدگی و اهتمام ایشان به مشکلات و گرفتاری‌های مردم و به خصوص شیعیان بود. در این زمینه مورخان چنین نقل كرده‌اند:

"محمد فرزند علی بن ابراهیم می‌گوید:

دستانمان خالی و روزگارمان سخت شده بود. پدرم به من گفت: "ما را نزد این مرد - امام حسن عسكری ]علیه السلام[ - كه وصف بخشش و سخاوت او را شنیده‌ایم، ببر". به او گفتم: "آیا او را می‌شناسی؟" گفت: "او را نمی‌شناسم و تا كنون او را هرگز ندیده‌ام". ما نیز به قصد دیدار امام راه افتادیم. در میانه راه پدرم گفت: "چقدر خوب است كه ایشان به ما پانصد درهم عطا كند؛ دویست درهم برای پوشاك، دویست درهم برای خوراك (آرد) و صد درهم برای مخارج." من هم با خود گفتم: "ای كاش به من نیز سیصد درهم ببخشد؛ با صد درهم چهارپایی بخرم و با صد درهم مخارج خود را تأمین كنم و صد درهم دیگر را خرج پوشاك كنم و به سوی منطقه‌ «جبل» بروم."

هنگامی كه به خانه حضرت رسیدیم، غلام ایشان به سوی ما آمد و گفت: "علی بن ابراهیم و فرزندش محمد داخل شوند." همین‌كه وارد شدیم و بر حضرت سلام كردیم، ایشان به پدرم گفتند: "یا علی! چرا تا كنون نزد ما نیامده‌ای؟" عرض کردم: "آقای من! از اینكه شما را با این حال دیدار كنم، خجالت می‌كشیدم." اندكی درنگ كردیم و سپس خارج شدیم. غلام حضرت به دنبال ما آمد و به پدرم كیسه‌ای پول داد و گفت: "این پانصد درهم است؛ دویست درهم برای پوشاك، دویست درهم برای خوراك (آرد) و صد درهم برای مخارج". سپس كیسه‌ دیگری به من داد و گفت: "این ‌سیصد درهم است؛ صد درهم را برای خریدن چهارپا خرج كن و صد درهم برای پوشاك و صد درهم برای مخارج."

... محمد نیز راه خود را پیش گرفت و به برکت عنایت امام وضع مالی خوبی پیدا کرد و از توانگران گشت.(1)امام بدین گونه این خانواده علوی را از بی‌چیزی و تهیدستی نجات داد و زندگی اقتصادی خوبی برای آنان فراهم كرد."

یكی دیگر از نمونه‌های رسیدگی امام به گرفتاری‌های شیعیان را ابوهاشم جعفری این گونه نقل می‌كند:

"در نامه‌ای به امام حسن عسكری (علیه‌السلام) از تنگی زندان و سختی اوضاع شكایت كردم. امام به من نوشت كه تو نماز ظهر امروز را در خانه‌ات می‌خوانی. هنگام ظهر از زندان آزاد شدم و همان‌طور كه ایشان گفته بود، نماز ظهر را در خانه‌ام خواندم؛ لیكن همچنان تنگدست بودم. پس نامه‌ای به ایشان نوشتم و از ایشان یاری خواستم. همین‌كه به خانه‌ام رسیدم، صد دینار برایم فرستاد و در نامه‌ای به من نوشت كه اگر چیزی می‌خواهی و خواسته‌ای داری، بدون خجالت و هراس آن را بخواه كه - ان شاءالله - به دست خواهی آورد."(2)

موضوعی که در دو حکایت فوق جالب توجه است این است که علی‌رغم آنکه امام، که سه سال از دوران شش شاله امامتشان را در زندان بودند و سه سال دیگر نیز توسط دستگاه عباسی تحت نظر و مراقبت بودند، خود، شیعیان را به استمداد و مطرح کردن مشکلاتشان با ایشان ترغیب فرموده‌اند(3) که این موضوع حاکی از اوج سخاوت و عزم و تلاش ایشان برای رفع سختی‌های مردم هم‌عصر خود و به‌ویژه شیعیان می‌باشد.

(برگرفته از "زندگانی امام حسن عسکری (علیه السلام)"، تالیف: "مرحوم حجةالاسلام شیخ باقر شریف قرشی (با برخی اضافات)) (4)

پایگاه اسلامی شیعی رشد


پاورقی‌ها:

1- الارشاد شیخ مفید، جلد 2، صفحه 326

2- الارشاد شیخ مفید، جلد 2، صفحه 330

3- ذکر این نکته لازم است که توصیه امام مبنی بر عرض حاجت به ایشان در مورد ائمه معصومین (علیهم السلام) مصداق دارد و عرض حاجت به مردم عادی نه تنها توصیه نشده است، بلکه طبق تعالیم دینی مذموم می‌باشد.

4- متن فوق از ترجمه فارسی اثر نویسنده که توسط آقای حسن اسلامی انجام گرفته، انتخاب گردیده است..: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ سفرنامه ی من است:
سفر به دل من...به گذشته ی من....به آینده ی من.....به دنیای خیال من و به زندگی روزمره ی من و خاطرات سفرهای کوتاه و بلندم به جاهای مختلف.
تمام عکس ها با برچسب شهدادگشت کار خودم و پسری و دختری است.و گاها همسری.
نوشته های قبلی منو می تونید در وب شهدادگشت "بلاگفا" بخونید...http://shahdadgasht.blogfa.com
یک سر بزنید ضرر نداره.
البته به مرور بعضی از نوشته هامو مثل سفرنامه ,روزنوشت های خونه باغ و دل نوشته هامو به اینجا منتقل می کنم.
نویسندگان
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
Logo Code>

شهدادگشت

سوره قرآن

چشم به راه شماییم...

عصر ظهور

عصر ظهور

طرح بیعت منتظران با امام زمان (ع)

a href="http://reza-tavakolfard.blogfa.com/" target="_blank">به نام خدا ، به یاد خدا ، برای خدا کلیک کنید"> وصیت شهدا