تبلیغات
شهدادگشت

شهدادگشت
سفرنامه ، خاطرات 
پایگاه اسلامی-شیعی رشدRoshd Islmic Shia Website

باسمه تعالی

«الگویی جذاب»

زندگى امیر المومنین(علیه السلام) تا آن اندازه جذاب است كه هم دوست و هم دشمن را در مقابل آن حضرت، تا نهایت درجه دوستی و دشمنى بالا می برد. تا جایی که پیامبر اکرم (صلى الله علیه و آله و سلم) درباره‏ او فرمود:" دو گروه درباره تو هلاک می شوند: دوست افراط گر و دشمن افراط گر."(1)

دشمن به دلیل استقامت او در راه حق، چنان از وى خشمگین است كه در این باره به افراط می گراید. اما شگفت انگیز است که گاه دشمن ترین دشمنان در برابر عظمت او زبان به اعتراف می گشایند.(2) دوست نیز به همان دلیل، چنان عشقى به وى می ورزد كه گاه در این باره به افراط می ‏گراید و اگر اندكى غفلت كند، گرفتار گرایشات غلوآمیز خواهد شد. كمتر دیده شده است كه در دوره حیات كسى نسبت الوهیت به او بدهند، اما، على (علیه السلام)، هدف چنین نسبتهایى قرار گرفت! (گرچه امام(علیه السلام) با آن به سختى برخورد كرد.)

از سوی دیگر، زندگى سیاسى و اجتماعى امیر المومنین(علیه السلام)، الگویى در حد مدینه فاضله است. گاه در زندگانی آن حضرت، نمونه ‏هایى از استقامت بر حكم خدا دیده مى‏شود، كه به نظر مى‏رسد قابل پیروى براى دیگران نیست، چنان كه خود امام(علیه السلام) در نامه ه‏ایى به این نكته اشاره كرده اند.(3)

یكی از مهمترین جلوه‏ هاى زندگى امام، زهدى است كه سر تا سر زندگى آن حضرت را پوشانده است، زاهدى كه حاكم جامعه اسلامی است؛ همه چیز دارد و می تواند داشته باشد، اما از همه آنها اعراض كرده است. گروهى نزد عمر بن عبد العزیز سخن از زهاد به میان آورده و درباره زاهدترین شخص پرس‏وجو میكردند. بعضى از حاضرین، اشخاصی از جمله ابوذر و عمر را بر شمردند، اما عمر بن عبد العزیز گفت: "علی زاهدترین مردم است."(4)

امام(علیه السلام)، فقراء را در اطراف خویش جمع كرده و با آنها با مدارا و مهربانى برخورد می كرد.(5) گاه میشد كه در وقت نماز، تنها پیراهنش كه خیس بود، بر تنش بود و با همان وضعیت، خطبه میخواند.(6) زمانى كه یكى از یاران، دید كه آن حضرت غذاى بسیار ساده‏ اى دارد، به او گفت: "آیا در عراق كه بهترین طعام ها در آن است چنین میكنى؟..."(7)

اسود بن قیس مى‏گوید: امام على (علیه السلام) در رحبه مسجد كوفه مردم را اطعام می کرد، اما خود در خانه خود، غذا میخورد. یكى از اصحاب، پیش خود گفت: "على در منزل خود، غذایى لذیذتر از طعامى كه به مردم داده، می‏خورد." لذا غذا خوردن را رها كرده به دنبال او به راه افتاد. آن حضرت در منزل خادم را صدا زد و از او خواست تا براى آنها غذا بیاورد. خادم، گرده نانى همراه با ظرف دوغى آورده و نان را در آن ترید كرد؛ در حالى كه در آن، سبوس گندم وجود داشت. آن مرد به امام (علیه السلام) عرض كرد: "اگر می ‏فرمودید تا آرد بى‏سبوس برایتان بیاورند، بهتر بود." امام(علیه السلام) در حالى كه می ‏گریست فرمود: "به خدا سوگند هرگز ندیدم كه در خانه رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) نان بدون سبوس باشد."(8)

معناى این سخن، آن نبود كه خوردن این چیزها نادرست است؛ بلكه براى آن حضرت، تابعیت محض از رسول خدا (صلّى الله علیه و آله و سلم) از هر جهت اهمیت داشت.

بعد دیگر زندگى امام(علیه السلام)، برخورد با كارگزاران است كه نمونه‏ های فراوانى از آن را در متون تاریخى می شناسیم. آن حضرت از هر جهت مراقب كارگزارانش بوده و در همان مدت كوتاه حکومت، نامه‏ هاى متعددى از آن حضرت مانده است كه كارگزاران را توبیخ كرده است.(9)

آری! سیره امام امیر المومنین(علیه السلام)، زندگى انسانی كامل و نمونه واقعى یك انسان الهى است. به همین دلیل، این زندگى، براى كسانى كه می خواهند پای بند باشند، الگوى بسیار بالایى است؛ آن گونه كه همیشه باید از آن درس گرفت و هنوز براى رسیدن به آن، راهى طولانى باقى مانده است.

«برگرفته از کتاب "حیات فکری و سیاسی امامان شیعه"، تالیف: "حجة الاسلام رسول جعفریان"»

 

سایت رشد فرارسیدن 13 ماه رجب، سالروز میلاد

مولود کعبه و برترین اسوه،

امام اول شیعیان،

حضرت امام امیر المؤمنین، علی بن ابیطالب (علیه السلام)

را به تمامی مسلمانان جهان، به خصوص شما دوست گرامی تبریک و تهنیت می گوید.

پایگاه اسلامی شیعی رشد


پاورقی ها:

1- قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) لعلی (علیه السلام):" یهلك فیك رجلان، محبّ مفرط و مبغض مفرّط" (المعیار و الموازنه، صفحه 32) این حدیث از احادیثى است كه مكرر در مصادر آمده و امام نیز مى‏فرماید: "یهلك فىّ رجلان، محب مفرط ... و مبغض مفرط." (نهج البلاغه، خطبه 127)

2- به عنوان نمونه، می توان به عکس العمل معاویه در داستان ذیل اشاره نمود:

http://www.roshd.org/per/subs/show.asp?code=301

3- نهج البلاغه، نامه 45

4- المعیار و الموازنه، صفحه 240

5- المعیار و الموازنه، صفحه 240

6- المعیار و الموازنه، صفحه 241

7- المعیار و الموازنه، صفحه 249

8- انساب الاشراف، جلد 2، صفحه 187- الغارات، جلد 1، صفحات  85، 87، 88

9- به عنوان نمونه ای از رفتار آن حضرت با یکی از کارگزاران خاطی، می توانید به مطلب ذیل مراجعه نمایید:

http://www.roshd.org/per/subs/show.asp?code=417

.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ سفرنامه ی من است:
سفر به دل من...به گذشته ی من....به آینده ی من.....به دنیای خیال من و به زندگی روزمره ی من و خاطرات سفرهای کوتاه و بلندم به جاهای مختلف.
تمام عکس ها با برچسب شهدادگشت کار خودم و پسری و دختری است.و گاها همسری.
نوشته های قبلی منو می تونید در وب شهدادگشت "بلاگفا" بخونید...http://shahdadgasht.blogfa.com
یک سر بزنید ضرر نداره.
البته به مرور بعضی از نوشته هامو مثل سفرنامه ,روزنوشت های خونه باغ و دل نوشته هامو به اینجا منتقل می کنم.
نویسندگان
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
Logo Code>

شهدادگشت

سوره قرآن

چشم به راه شماییم...

عصر ظهور

عصر ظهور

طرح بیعت منتظران با امام زمان (ع)

a href="http://reza-tavakolfard.blogfa.com/" target="_blank">به نام خدا ، به یاد خدا ، برای خدا کلیک کنید"> وصیت شهدا