تبلیغات
شهدادگشت

شهدادگشت
سفرنامه ، خاطرات 
پایگاه اسلامی-شیعی رشدRoshd Islmic Shia Website

باسمه تعالی

یکی از تعالیم مشترک میان همه ادیان الهی، پرهیزکاری و تلاش برای صیانت از روح در سایه اطاعت و بندگی است. هر بار پیامبری از جانب خدا به سوی بشر آمده، در کنار همه آموزه‏های خود، تأکید ویژه‏ای بر رعایت حریم الهی نموده و بر این مبنا همواره پیروان خویش را به پرهیزکاری و تقوا تشویق کرده و از نافرمانی خدای جهان برحذر داشته است.

از آنجا که پیراستگی روحی و کسب کمالات معنوی شرط ورود به ملکوت خدا است، گاهی حتی در ارتباط خاص بین پروردگار و فرستاده‏هایش نیز سخن از فرمانبرداری و رعایت پروای الهی است. این موضوع در یکی از گفتگوهای ویژه بین خداوند متعال و پیامبر بزرگ الهی، حضرت عیسی مسیح (علیه السلام) کاملاً منعکس است که بخشی از آن را با هم می‏خوانیم:

"اى عیسى! در هر جا هستى مرا در نظر داشته باش و گواهى ده كه من تو را آفریدم و تو بنده من هستى ... باید زبانت در پنهان و آشکار یكى باشد، و همینطور دل و دیده‏ات! ... از هر میلی كه تو را از من دور می‌سازد دورى كن؛ و بدان كه تو براى من همچون رسولی امین هستی؛ پس از من بر حذر باش ...

اى عیسى! در خلوتگاه‏هاى دنیا، یادم را از صفحه خاطر مزداى ... به كار نیك شاد باش كه مورد پسند من است، و بر كار بد گریه كن كه زشت و بدنماست، و آنچه دوست ندارى با تو كنند با دیگران مكن ...

اى عیسى! از من پروا کن و بنده‏هایم را نیز از من برحذر بدار؛ شاید گنهكاران از آنچه مى‏كنند دست بكشند و آنان جز از سر آگاهى به هلاكت نمی‏رسند... (بدان که) محبوبترین شما نزد من فرمان‏برترین شماست و نیز آنكه بیش از دیگران از من پروا کند ...

اى عیسى! به ستمگران بنى‏اسرائیل بگو:"...آیا از من برات آزادى براى شما رسیده یا از من امان‏نامه‏اى دریافت كرده‏اید؟ یا آنکه خود را در معرض كیفر من قرار مى‏دهید؟ به خودم سوگند شما را مثلی سازم براى آیندگان!" ...

اى عیسى! در هنگامه سختی‏ها از من یارى بجوى؛ چرا که من غمدیدگان را فریادرسم و بیچارگان را اجابت مى‏كنم، و منم مهربان‏ترین مهربانان."(1)

عیسی بن مریم (علیه السلام) نیز بر همین رویه پیروان خویش را نصیحت نمود و آنان را بارها از نزدیک شدن به محرمات خدا بر حذر داشت. آن جناب در یکی از اندرزهای خود خطاب به حواریون می‌فرماید: "موسی نبی الله (علیه السلام) به شما گفت که گناه نکنید و من به شما می‏گویم حتی فکر انجام گناه هم نکنید! چرا گه هرکس اندیشه گناه کند، همچون کسی است که در خانه زیبایی آتش روشن کرده است که حتی اگر خانه آتش نگیرد، ولی دود آتش، تزیینات خانه را سیاه و فاسد می‏کند."(2) این بیان حکیمانه از اهتمام آن پیامبر بزرگوار الهی به تربیت امتی خداترس و پرهیزکار حکایت دارد.

چنین انذارهای اخلاقی و توصیه‌های جدی به رعایت تقوا که در آموزه‌های همه انبیاء الهی وجود دارد، نشان می‌دهد که صرفاً سخن از تبشیر و امیدبخشی برای تعالی بشر کافی نیست و حقیقتاً در سایه همین پروای الهی و پرهیزکاری است که آدمی به مراتب انسانیت به اوج می‏رسد؛ آنچنان که مادر عیسی، مریم عذرا (سلام الله علیها) نیز در خداترسی سرآمد زنان عصر خود بود و خداوند آن بانوی صدّیقه را برای همه دوران‌ها حجتی آشکار و اسوه‌ای نیکو قرار داد. امام صادق (علیه السلام) می‏فرمایند: "در روز رستاخیز زنى را كه به سبب زیبایی‏اش به گناه افتاده می‏آورند. آن زن مى‏گوید: خدایا! تو مرا زیبا آفریدى و به همین سبب به گناه افتادم. در آن هنگام مریم (علیها السلام) را در برابرش حاضر كنند و به وی گویند: آیا تو زیباترى یا او؟ ما او را زیبا آفریدیم، اما او به فتنه گرفتار نیامد و به گناه دامن نیالود."(3)

(برگرفته از کتاب "کافی"، تألیف شیخ کلینی(با اضافات))

پایگاه اسلامی شیعی رشد


پاورقی ها:

1-  بهشت کافی (ترجمه روضه کافی)، صفحه 172 (مرجع اصلی: کافی، جلد 8، کتاب الروضة، صفحه 131)

2-  کافی، جلد 5، صفحه 542

3-  بهشت کافی (ترجمه روضه کافی)، صفحه 272 (مرجع اصلی: کافی، جلد 8، کتاب الروضة، صفحه 228)

.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ سفرنامه ی من است:
سفر به دل من...به گذشته ی من....به آینده ی من.....به دنیای خیال من و به زندگی روزمره ی من و خاطرات سفرهای کوتاه و بلندم به جاهای مختلف.
تمام عکس ها با برچسب شهدادگشت کار خودم و پسری و دختری است.و گاها همسری.
نوشته های قبلی منو می تونید در وب شهدادگشت "بلاگفا" بخونید...http://shahdadgasht.blogfa.com
یک سر بزنید ضرر نداره.
البته به مرور بعضی از نوشته هامو مثل سفرنامه ,روزنوشت های خونه باغ و دل نوشته هامو به اینجا منتقل می کنم.
نویسندگان
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
Logo Code>

شهدادگشت

سوره قرآن

چشم به راه شماییم...

عصر ظهور

عصر ظهور

طرح بیعت منتظران با امام زمان (ع)

a href="http://reza-tavakolfard.blogfa.com/" target="_blank">به نام خدا ، به یاد خدا ، برای خدا کلیک کنید"> وصیت شهدا